Jak vybrat prostředky na čištění obuvi?

Čistá obuv je vizitkou svého majitele. Pokud má někdo špinavé boty, nezachrání ho ani fakt, že má na sobě dokonale padnoucí oblečení. Aby nám obuv dlouho vydržela, je nutné o ni dobře pečovat. Můžeme si vybrat různé čisticí prostředky, třeba krém, sprej či balzám. Ve spojení s kartáčem zajistí, že boty budou vypadat jako nové. Každý druh obuvi je z různých materiálů, které vyžadují speciální péči. Pojďme si říci, jak správně čistit obuv z kůže, textilu či semiše.

Krém na boty se aplikuje pouze na čistou obuv

Druhy čisticích prostředků

Krém

Nanáší se výhradně na čisté a suché boty. Krém na boty je perfektní na kožené boty z hladké kůže, kterou vyživuje a chrání před vlhkostí. Zabrání popraskání kůže a po vyleštění kartáčem budou boty vypadat jako ze žurnálu. Jejich další výhodou je, že mohou zakrýt drobné oděrky či prasklinky, stačí jen vybrat odpovídající barvu krému. Na výběr je třeba bílá, hnědá, černá i bezbarvá varianta.

Vosk

Obsahuje přírodní složky, jako třeba včelí nebo karnaubský vosk, které zvyšují odolnost vůči pronikání vlhkosti. Vosk také vylepšuje barevný odstín materiálu. Je perfektní na kožené boty, které vyživuje a ošetřuje, kůži zanechá měkkou, vláčnou a prodyšnou. Dá se použít i na kožená sedla, tašky, rukavice či motocyklové oblečení. Nanáší se jemným kartáčkem nebo čistým suchým hadříkem.

Sprej

Přípravky k údržbě a čištění obuvi ve spreji jsou praktické nejen svými užitnými vlastnostmi, ale také díky snadné a rychlé aplikaci.

  • Impregnační sprej slouží k ochraně proti vodě a špíně. Vytváří neviditelnou vrstvu, po které voda steče a nevsákne se do obuvi. Některé varianty zároveň vyživují a zvláčňují a jsou vhodné i pro obuv s membránou. V bezbarvém i barevném provedení.
  • Deodorant do obuvi odstraňuje a neutralizuje zápach. Jednoduše se nastříká dovnitř, většinou je rychleschnoucí. Obsahuje přísady, které likvidují množení nežádoucích mikroorganismů, a zanechá boty příjemně provoněné. Některé druhy obsahují koloidní stříbro, které účinkuje proti zápachu a nadměrnému pocení nohou.
  • Renovační sprej na semiš obnovuje strukturu materiálu a oživuje barvu. Aplikuje se na čistou obuv, po uplynutí doby působení se boty můžou lehce překartáčovat.

Máte otlačené či odřené nohy z nových kožených bot? Vyzkoušejte sprej na roztažení obuvi. Trvale roztahuje kožený materiál a odstraňuje místa, která tlačí.

Kartáč

Vhodně zvolený kartáč vám pomůže s péčí o obuv. Rukojeť může být ze dřeva či z plastu, odolná a léty prověřená je ta dřevěná. Malé kartáčky jsou ideální na nanášení krému na boty, kartáče s tvrdými štětinami se hodí na odstranění bláta a luxusní kartáč s jemnými štětinami dokonale boty vyleští.

Boty jsou ještě krásnější, když jsou perfektně čisté

Vysoušeč obuvi

Využijete ho po celý rok k sušení či předehřátí obuvi. V nabídce různé typy, např. vysoušeč, který „jen“ vydává teplo, nebo takový, který do bot vhání teplý vzduch. Kvalitní vysoušeč může být vybaven různými nástavci a vysuší nejen boty, brusle či lyžáky, ale také rukavice. Provedení s UV zářením spolehlivě zničí bakterie a účinně odstraňuje zápach.

Houbička

Osvědčila se při péči o boty z různých materiálů. Houbička je skvělá jak na aplikaci čisticích prostředků, tak na jejich následné rozleštění a finální vyčištění. Samočisticí houbička čistí a leští doslova během pár vteřin, je ideální na cesty, kdy u sebe nemáte krém na boty. Některé druhy obsahují silikon pro okamžitý lesk.

K péči o obuv můžete využít také přírodní balzámy, které obsahují lanolin či včelí vosk a jsou perfektní pro péči o koženou obuv či doplňky.

Šikovné sady obsahují například čisticí prostředek, ochranný sprej, kartáč či houbičku.

Odkapávač na boty přijde vhod hlavně v zimě, kdy přijdeme domů v zasněžených či zablácených botách.

Materiál obuvi

Každý druh materiálu vyžaduje trochu jinou péči nebo čisticí prostředek. Pojďme se blíže podívat, jak pečovat o konkrétní druhy obuvi.

Semiš

Semišová obuv vypadá skvěle a hodí se i pro formálnější akce, ale bohužel špatně snáší vlhkost, která zanechává nevzhledné skvrny. Tento druh obuvi nikdy nenamáčejte ani nečistěte chemickými přípravky. Vlhké skvrny vysušte papírovou utěrkou, skvrny od bláta nechte nejprve pořádně zaschnout a až poté je vyčistěte měkkým suchým kartáčem.

V zimě se můžete setkat se skvrnami od soli, které zkuste odstranit směsí vody a bílého octa v poměru 1:1. Trochu navlhčete hadřík a boty otřete. Až zaschnou, znovu je překartáčujte kartáčem na semiš. Na mastné skvrny se dá koupit speciální čistič určený na tento druh obuvi.

Krém na boty se postará o dokonalý lesk

Kůže

Kožené boty z hladké přírodní kůže čistěte minimálně jednou za měsíc. Nejprve obuv překartáčujte nebo přetřete suchým hadříkem, abyste se zbavili prachu a drobných nečistot. Pokud jsou na botách viditelné zaschlé nečistoty, velmi lehce navlhčete hadřík a skvrnu otřete. Na suché boty naneste pomocí hadříku tenkou vrstvu krému na boty. Až krém zaschne, vyleštěte jemným kartáčem či hadříkem. Na závěr můžete použít impregnaci, která zamezí pronikání vlhkosti a usazování nečistot.

Impregnační přípravky s nanočásticemi vytvoří na povrchu obuvi ochrannou křemíkovou vrstvu, která odpuzuje vodu i nečistoty a zabrání vzniku nevzhledných skvrn např. od posypové soli.

Umělá kůže

Koženku můžete otřít hadříkem navlhčeným vlažnou vodou. Nepoužívejte impregnaci, která se vsákne jen do přírodní kůže. K dostání je velké množství přípravků určených k péči o syntetickou kůži, např. pěna či sprej. Před použitím je vždy raději zkuste na malém nenápadném místě na botě.

Textil

Plátěné tenisky vyčistíte práškem na praní smíchaném s vodou do kašovité hmoty. Tu naneste na boty (klidně starým zubním kartáčkem) a počkejte pár minut. Poté boty vydrhněte kartáčem. U bílých tenisek přidejte k prášku sodu na praní, která boty krásně vybělí. Někdo pere tenisky v pračce, ale tento způsob čištění má své příznivce i odpůrce. Může se stát, že se v pračce rozpustí lepidlo, díky kterému boty drží pohromadě, případně se tenisky mohou mechanicky poškodit.

Impregnační sprej ochrání obuv před nečistotami

Rady a tipy

  • Obuv čistěte pravidelně, aby špína neměla šanci proniknout hluboko do materiálu.
  • Skvrny od asfaltu dobře vyčistíte obyčejným máslem. Naneste ho na skvrnu a nechte chvíli působit, asfalt by měl povolit.
  • Pokud přece jen chcete prát bílé tenisky v pračce, vložte je do ochranného sáčku (nebo do starého povlaku od polštáře) a zvolte co nejkratší program s teplotou do 30 °C. K teniskám přidejte světlý ručník, který je ochrání před prudkými nárazy v bubnu.
  • Boty máte čisté, ale co tkaničky a vložky? Čas od času je zkontrolujte a vyperte, případně si pořiďte nové.
  • Obuv nikdy nesušte na topení, v sušičce ani na přímém slunci.
  • Nenosíte vaše kožené boty každý den? Použijte napínáky, které uchovají stálý tvar obuvi.
  • Kartáčujte šetrně, aby nedošlo k poškrábání kůže.
  • Boty střídejte, aby se stačily správně vyvětrat.
  • Jestliže máte na ponožkách nevzhledné skvrny od nové obuvi, vystříkejte je lakem na vlasy nebo si pořiďte speciální sprej proti barvení.